Yazlıklarda oy kullanacaklarla ilgili basın açıklaması... (11 Haziran 2014) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Yazlıklarda oy kullanacaklarla ilgili basın açıklaması... (11 Haziran 2014)

Bildiğiniz gibi 10-24 Ağustos 2014’te halkoyuyla yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük önem taşımaktadır.

İçinde bulunduğumuz süreçte, seçimler sırasında nerede olursak olalım, ülkemizin geleceğinin biçimlenmesine katkıda bulunmanın, her zamankinden daha kritik bir vatandaşlık görevi haline geldiğine kuşku yok.

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde size yardımcı olabilmek amacıyla, yazlıklarda oy kullanabilmek için yapılması gerekenleri bir kez daha anımsatmak isterim:

- Seçimler sırasında bulunulacak yerin (yazlığınız neredeyse oranın) İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurulması gerekiyor.

- Başvuru için öncelikle internetten “Adres Beyan Formu”nu indirmek gerekiyor.

- Bu formda solda yer alan “birinci” adrese, gideceğiniz (Örneğin Bodrum) adres yazılmalı.

- Yazlıkların bilinen kayıtlarıyla, belediyedeki kayıtlar birbirinden farklı olabiliyor. Öncelikle yazlığınızın bağlı bulunduğu belediye aracılığıyla adresinizi doğru olarak öğrenip daha sonra forma yazmakta yarar var.

- Aynı forma, birinci derecede yakınların; eşin ve çocukların bilgileri de yazılabiliyor.

- İlçe nüfus müdürlüğü, aynı adrese birden fazla kişinin başvurması durumunda kontrol edebilmek için o adresle ilgili elektrik, su, telefon, doğalgaz faturalarından herhangi birini de isteyebiliyor. Kiracılar da noterden tasdikli kira sözleşmesini götürebiliyorlar.

- Bu formla bizzat ilçe nüfus müdürlüğüne başvurulması gerekiyor. Ancak birinci derecede yakınlar da aynı formda kayıt altında olabilir.- Ayrıca bu işlemlerin, seçim sırasında bulunacağınız ilçede birine vereceğiniz vekaletle de yapılması mümkün.

Gülsün BİLGEHAN

Ankara Milletvekili

NOT: Yasaya göre bu başvuruların “askı” süresinden sonra yapılması mümkün olmuyor. YSK’nın açıkladığı takvime göre seçmen listeleri muhtarlıklarda 2 Temmuz’da askıya çıkacak, 9 Temmuz da itirazlar için son gün olacak.2 Temmuz'dan önce adres değişikliği için başvurulması gerekiyor. 9 Temmuz Temmuz saat 17.00'ye kadar da itiraz edilebilecek. Bazı müdürlükler kargo yoluyla iletişimi kabul ediyorlar ama önceden arayıp doğrulatmak şart.